Září 2008

Vegeteriánství-příběh

30. září 2008 v 20:20 | angel |  Bez čeho se neobejdem...xD..jídlooo
Člověk nad tím nepřemýšlí… poručí si v menze kuřecí s nudlemi, nebo vepřové po sečuánsku s nudlemi, kuřecí řízek hawai s kroketami… a jde si to někam sníst. Přitom myslí na nadcházející přednášku a že až se nají, napíše smsku ivonce, jak se má a co dělá. Zapije to broskvovým nestý a jídelní tácek odnese k pultu s odkladištěm nádobí. Snadný a jednoduchý život.
A pak někdy jindy nasedá do auta, kterým na vlečce odveze na zabijačku koupeného čuníka. Ten už jen v dřevěné kleci vystresovaně leží a přes do krve rozedřený čumák kouká velkýma kulatýma hnědýma očima na svět kolem sebe. Při jízdě k řezníkovi na otevřeném vleku pozná možná poprvé v životě pocit pořádného vítru. A zanedlouho na to se snaží utéct z dvorku před klidným chlápkem s divnou trubičkou, kterou se mu neustále snaží mířit na hlavu někam mezi uši. Ale nejde to, je přivázaný za zadní nohu, právě aby svému osudu neutekl. Smrtící rána do čela, z rudé tečky se okamžitě valí krev a snad mozek či co, řezník klekne cukajícímu se tělu na krk a jedním zkušeným bodnutím prořízne krční tepnu či přímo srdce a dál se snaží plnou vahou tisknout vepřovo posmrtně se zmítající tělo k hlíně dvorku do kaluže krve temnější než sklenka australského vína před klávesnicí.
Jel jsem s tátou jen jako pomocná síla s představou, že jen pomůžu vyložit prase z vozíku a zítra si jen přijedeme pro finální maso. A teď stojím zkoprněle nad tímhle divadlem hrůzy v oblečení, ve kterém jsem přijel z prahy a sprška zvířecí krve vznesená do vzduchu křečovitým plácnutím jedné nohy prasete do kaluže krve mě sice nahodí, ale ponechá naprosto bez reakce. Cítím, že kdyby právě chtěli moji aktivnější pomoc, udělalo by se mi zle.
Za chvíli už mlčky nosím kbelíky vařící vody, přidržuji pohupující se tělo zavěšené na háku, telefonuji mámě, zda chce kotletu a krkovici vykostěné nebo ne a v druhé ruce držím flák odříznuté kůže. Ruce od krve, tričko s postavami z Pulp Fiction od krve, moje milované bokovky za 1600 od krve, botasky od krve… ale už v klidu, bez pohnutí, beze změny.
To jen ta minuta pozorování nepříčetného strachu živého tvora ze smrti a pak jeho dlouhého umírání…
Dál budu jíst maso, na tom se nic nezmění. Ale uvnitř mám takový silný, nepopsatelný, snad provinilý pocit.

Chrpa modrá

29. září 2008 v 18:19 | angel

Centaurea cyanus - chrpa modrá (chrpa modrák, chrpa polní)

Syn.: Centaurea segetum Slovensky: Nevädza poľná

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

Popis:

Jednoletá nebo ozimá, přímá rostlina s větvenou, až 90 cm vysokou, hranatou a měkce chlupatou lodyhou. Listy kopinaté, na bázi zubaté nebo peřenoklané. Úbory v průměru 2 až 3 cm, na okraji s tmavě modrými trubkovitými květy, které jsou větší než purpurové terčové květy ve středu. Kvete v VI až VIII.

Stanoviště:

Obilné pole, rumiště, staré komposty, podél cest, preferuje kypré a výživné půdy.

Rozšíření:
V ČR roztroušeně, ale ustupující, celkově takřka v celé Evropě.

Léčitelství:

Sbírá se květ (Flos cyani) buď samostatný nebo i s kalichem (Flos cyani cum calyce). Obsahuje antokyanové glykosidy (např. cyanin), hořčiny, saponiny a minerální látky. Droga má účinky močopudné a žlučopudné, v současnosti se však nejčastěji užívá při zánětlivých a hnisavých očních chorobách. Např. na "unavené" oči se vezme 1 polévková lžíce drogy, přelije se šálkem vařící vody, nechá se 10 minut luhovat a v takto připraveném nálevu se po vychladnutí a scezení oči koupou. Na slzící oči lze použít stejný nálev, ale s přídavkem 10 květů heřmánku, tento nálev se aplikuje ve formě obkladu.Informace v tomto odstavci čerpány z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 2.

Pěstování:

Pěstuje se v několika odrůdách lišících se zejména výškou rostliny (30 až 90 cm) a barvou květů (modrá, fialová, růžová, bílá, žlutá, s bílými okraji okvětních lístků). Vyžaduje slunné stanoviště a běžnou, ale dobře propustnou půdu. Množí se semeny, která se vysévají v březnu pod sklo, na venkovní stanoviště se pak rostliny přesazují v květnu.

Sedmikráska obecná

29. září 2008 v 18:18 | angel

Bellis perennis - sedmikráska obecná (chudobka)

Slovensky: Sedmokráska obyčajná

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

Popis:

Vytrvalá, až 25 cm vysoká bylina. Lodyha přitiskle chlupatá, bezlistá, pouze s jedním květem. Listy v přízemní růžici, úzce obvejčité až kopisťovité, vroubkované, jednožilné, zúžené v široký řapík. Úbor 1 až 3 cm v průměru, jazykovité květy bílé až růžové, na špičce často červené, četné, terčovité květy žluté. Plodem je nažka asi 1 mm dlouhá. Kvete v II až IX.

Stanoviště:

Trávníky, zahrady, louky, pastviny, okraje cest.

Rozšíření:

V ČR od nížin po horské oblasti hojně, celkově roste v Evropě a západní Asii.

Léčitelství:
Obsahuje saponiny, třísloviny, hořčiny, silici, sliz, minerální látky, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, inulin. Sbírá se květ nebo kvetoucí nať, nejlépe na jaře, kdy obsahuje nejvíce účinných látek. Droga podporuje vykašlávání, působí protizánětlivě, svíravě a hojivě. Osvědčila se při zánětech močových cest a při zánětu ledvinových klubíček. Zevně ve formě koupelí se užívá při různých kožních chorobách jako jsou ekzémy, lupénka, lišeje, vyrážky či akné a taktéž na špatně se hojící rány. Působení sedmikrásky je velmi mírné a nenápadné, proto se uplatňuje zejména ve směsích, kam se často přidává "jen" pro zlepšení jejich vzhledu. Informace v tomto odstavci částečně převzaty z: J. Janča, J.A.Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 4.

Pěstování:
Na zahradách se sedmikráska pěstuje v řadě forem s květy od bílé až po červené. Pěstitelsky významné jsou variety fistulosa s květy trubkovitými a ligulosa s květy jazykovitými. Přestože je sedmikráska vytrvalá rostlina, pěstuje se obvykle jen jako dvouletá. Pěstuje-li se na jednom místě více let, tvoří postupně stále drobnější a jednodušší květy. Daří se jí na slunném až polostinném stanovišti, avšak na slunci více kvete. Na půdu není nijak náročná, špatně snáší holomrazy. Semena se vysévají v květnu až červnu, na záhony se vysazuje na podzim.

Hluchavka bílá

29. září 2008 v 18:18 | angel

Lamium album - hluchavka bílá

Slovensky: Hluchavka biela

Čeleď: Lamiaceae - hluchavkovité (pyskaté)


Rod
Lamium zahrnuje přibližně 40 druhů, které rostou v Evropě, severní Africe a v Asii, některé druhy byly zavlečeny i na další kontinenty.

Popis:

Vytrvalá, 20 až 60 cm vysoká pýřitá bylina s podzemním výběžkovým systémem kořenů, které se často rozrůstají do širokého okolí. Lodyha vystoupavá, nevětvená, hranatá, dole fialově naběhlá, v horní polovině chlupatá. Listy vstřícné, jemně chlupaté, řapíkaté, čepel vejčitá, na bázi srdčitá až zaokrouhlená, na vrcholu zašpičatělá, na okraji pilovitá. Květy takřka přisedlé, ve 2 až 6 oddálených lichopřeslenech, koruna bílá až krémově bílá. Plodem jsou tvrdky. Kvete v V až IX.

Stanoviště:
Rumiště, skládky, komposty, lemy zdí a plotů, zdevastované plochy, příkopy, zanedbané parky, hřbitovy a zahrady, zbořeniště, preferuje čerstvě vlhké až mírně vysýchavé, na dusík bohaté půdy.

Rozšíření:

V ČR na celém území od nížin až po horní hranici podhorského pásma hojně, ve vyšších polohách spíše nahodile, nejčastěji v blízkosti lidských sídel, rekreačních zařízení apod. Celkově v Evropě na severu až po Irsko, Skotsko, jižní Skandinávii a Pobaltí, na východě až po jižní Sibiř a Himaláj, na jihu zasahuje od severního Španělska, severní Itálie, severní části Balkánu, přes Rumunsko na Ukrajinu a částečně i na Kavkaz a do Íránu. Zavlečena byla na Island, do Severní Ameriky, na Nový Zéland.

Léčitelství:

Sbíranou částí je květ (Flos lamii albi), pro koupele je možno využít i celou nať (Herba lamii albi). Květ se vytrhává za suchého počasí v květnu až září a suší se co možná nejrychleji ve stínu nebo uměle při teplotách do 40 °C. Usušená droga snadno vlhne a hnědne, čímž se stává nepoužitelnou. Obsahuje slizovité látky, katechinové třísloviny, cholin, silice, alkaloid stachydrin, flavonoidy, biogenní aminy, aponin, organické kyseliny a glykosid, v nati je méně účinných látek, navíc však obsahuje minerály a stopové prvky. Hluchavka snižuje místní dráždivost a působí jako mírně svíravý prostředek. Saponiny usnadňují uvolňování hlenů, droga má také účinky protizánětlivé, močopudné, uklidňující, vytváří ochranný povlak na sliznicích dýchacího a trávicího ústrojí. Hlavní oblastí použití je dle J.A.Zentricha gynekologie, neb pomáhá při bílém výtoku a nepravidelné menstruaci a zároveň zklidňuje, což je při těchto obtížích důležité. Hluchavka také upravuje střevní činnost a ve směsi s kopřivou působí jako antiastmatikum. Sedací koupel z celé rostliny napomáhá při svrašťování ledvin a při křečovitých bolestech dělohy. Při vředech a křečových žilách se osvědčila náplast z vyvařené nati. Kombinací pití hluchavkového vývaru a zevních obkladů lze příznivě ovlivnit některá onemocnění sleziny. Nálev se připravuje z jedné čajové lžičky drogy přelité 200 ml vroucí vody. Na sedací koupel se použije 20 až 30 celých rostlin, z nichž se připraví 3 l nálevu, který se vlije do koupele.

Pelyněk Pravý

29. září 2008 v 18:17 | angel

Artemisia absinthium - pelyněkpravý

Slovensky: Palina pravá

Čeleď: Asteraceae - hvězdnicovité (složnokvěté)

Popis:

Vytrvalá, plstnatě chlupatá, 50 až 150 cm vysoká bylina výrazně hořké chuti. Lodyha rýhovaná, větvená, bohatě olistěná, v dolní části dřevnatějící. Přízemní listy dlouze řapíkaté, 3x peřenodílné, úkrojky kopinaté, tupé, lodyžní listy střídavé, méně dělené, přisedlé až krátce řapíkaté. Úbory v bohatě větvené latě, 3 až 4 mm v průměru, nící, žluté, převážně trubkovité, zákrovní listeny šupinovité, blanitě lemované, listeny nedělené, kopinaté. Kvete v VII až X.

Stanoviště:

Podél cest, kamenitá místa, skalnaté stráně, rumiště, sutě, meze, na půdách vápnitých a dusíkatých, stanoviště teplé.

Rozšíření:

Původně zřejmě jen v západní Asii, jižní Evropě a v severní Africe, v současnosti roste vedle původního areálu rozšíření v téměř celé Evropě, v Severní i Jižní Americe i na Novém Zélandu. V ČR se vyskytuje roztroušeně, místy (zejména v teplých oblastech) až hojně.

Léčitelství:
Sbírá se kvetoucí nať (Herba absinthii) odřezáváním asi 5 až 10 cm nad zdřevnatělou částí lodyhy, kvalitnější drogou je však pouze list sdrhnutý společně s květem (Folium cum flos absinthii). Suší se rychle ve stínu nejlépe zavěšen ve svazcích (v případě natě) nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C. Droga má výrazně hořkou, až odpornou chuť (ostatně latinské druhové jméno je odvozeno od řeckého slova apsinthion, což v překladu znamená "to, co se nedá pít" - od stejného základu je mimochodem odvozeno i slovo abstinence). Droga obsahuje zejména silice (asi 0,2 až 0,5%), jejichž nejdůležitější složku tvoří toxický thujon (=tujón, tujon, thujón) a thujol. Dále je přítomen kandiden, felandren, hořké seskviterpenové laktony, glykosidní hořčiny absinthin a anabsinthin, flavonoidy, třísloviny, kvercetin, pryskyřice, flavonoid artemisetin, organické kyseliny a jiné látky. Pelyněk mohutně podporuje tvorbu žaludečních šťáv, působí dezinfekčně, tlumí křeče, premenstruační napětí i menstruační bolesti, působí na činnost žlučníku a jater. Užívá se nejčastěji při nechutenství, zvracení, střevních kolikách, průjmu, při nedostatku žaludečních šťáv a při žlučníkových poruchách. Obvykle se podává ve formě nálevu, který je však nutno pečlivě dávkovat: Jednorázová dávka by neměla překročit 1 g drogy, denní dávka by neměla být vyšší než 3 g. Vzhledem k tomu, že některé látky se z pelyňku jen obtížně luhují do vody, je účinnější formou tinktura nebo pelyňkové víno či likér.POZOR: Předávkování pelyňkem může vyvolat otravy, při kterých může dojít k poškození nervové soustavy, jež se projevuje křečemi, stavy opojení, v těžších případech i bezvědomím, ochrnutím a postupnou ztrátou inteligence. Lehčí otravy se projevují ošklivostí, dávením a bolestmi hlavy. Pelyněk by rovněž neměly užívat kojící a těhotné ženy (ve větších dávkách může vyvolat potrat).

Akát trnovník květ

29. září 2008 v 18:15 | angel
Akát trnovník květ
Trnovník akát,Robinia pseudacacia
V lidovém léčitelství se trnovník bílý (Robinia pseudacacia) používá k uvolnění křečí žaludku a hladkého svalstva střev. V menší míře má také močopudný a žlučopudný účinek. Přidává se do čajových směsí, kde podporuje spasmolytické působení, zlepšuje chuť a vůni. Doporučuje se skladovat jej v dobře uzavřeném obalu.
Vnitřní podávání: 2 čajové lžičky na 2dl vody
POZOR ! Vyjma květů je celá rostlina jedovatá. Obsahuje blíže nespecifikovaný alkaloid (v kůře, kořenu a semenech) a glykosidy robin a fasin (v květech a kůře), které vyvolávají shlukování (aglutinaci) červených krvinek podobně jako ricin. Dále je přítomna kyselina glykosyringová, amygdalin, tuk, sitosterin, stigmasterin a třísloviny, v květech silice, v květech a listech robinin, rhamnosa a žluté barvivo, které je přítomno i v kůře.Otravy trnovníkem se projevují bolestmi břicha, průjmem, ztíženým dechem, slabostí srdce, křečemi, v těžších případech dochází k ochrnutí a následné smrti. Otravy byly pozorovány u zvířat (kůň, skot), ale i u dětí po okusování sladkých kořenů trnovníku.´
Víte, že: Trnovník akát byl původně do našich končin dovezen jako medonosný strom? Dává jeden z nejlepších (ne-li vůbec nejlepší) a nejléčivějších medů. Nejenom květy, ale i čerstvá kůra a větévky mají léčivé účinky, zejména proti žaludečnímu překyselení.

Miluju ho!!!!

24. září 2008 v 12:36 | angel |  Bez čeho se neobejdem...xD..jídlooo
Co by jste za jídlo sem ještě přidali..a nebo co máte rádi vy za jídlo,pití..prostě cokoliv..prosím pište do komentářů..dík předem..

Jahůůdky

24. září 2008 v 12:32 | angel |  Bez čeho se neobejdem...xD..jídlooo
Miluju jahůůůdky...a co vy?...:)Dorty..

24. září 2008 v 12:19 | angel |  Bez čeho se neobejdem...xD..jídlooo
Stojí za to se na všechny kouknout..sou k sežrání..XD


Chocolate

24. září 2008 v 12:11 | angel |  Bez čeho se neobejdem...xD..jídlooo

Mít to doma...(to nahoře):D
Taky se vám zbýhají sliny...?
No....jen si vybrat:D

Malej testík..;-)

21. září 2008 v 16:51 | angel |  k pousmání=)

*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
1. Po smrti si asi nevybereš rakev, že?:D
2. Třicetikoruna NEEXISTUJE!
3. Žádné, nemají kola!B-)
4. Ten uprostřed!XD

Dobrý noxD.,.,.,..,,

21. září 2008 v 16:47 | angel |  k pousmání=)
Nedočkavý šéf sleduje hodinky...
Už nevěří, že jeho nejlepší pracovník dorazí včas, aby dokončil jednu důležitou informaci, nutnou pro schůzi, která za chvíli začne. Rozhodne se zavolat svému zaměstnanci domů…
- Ahoj...? - ozve se hlas dítěte,které skoro šeptá.
- Ahoj. Je táta doma?
- Je... -zašeptá.
- Můžu s ním mluvit?
- Ne.... -odpoví dítě potichu.
Napůl naštvaný, šéf zkouší mluvit s nekým dospelým :
- A tvoje matka? Je tam?
- Je.
- Mohla by ona semnou mluvit?
- Ne.Nemá čas.
- A někdo jiný tam je?
- Ano... -šepté.
- Kdo?
- Policajt.
Trochu překvapený, pokračuje:
- A ten co tam dělá?
- Mluví s mým tatou, s mamou a s jednim hasičem.
Poslouchajíc velký zmatek na druhé straně telefonu, šéf se ptá vystrašeně:
- Co je to za zvuk?
- Vrtulník.
- Vrtulník!?
- Ano.Je z vyhledávací jednotky.
- Co se tam děje???
A ten dětský hlas napůl vysmátý odpoví:
- Oni mě hledají...

Poznámky v ŽK..

21. září 2008 v 16:46 | angel |  k pousmání=)
Při písemné práci chtěl odejít na záchod a vymlouval se, že se posere.
- Tváří se inteligentně, ale je úplně blbej.
- Pořád se hlásí.
- Svým zpěvem úmyslně ruší hodinu zpěvu.
- Při sexuální výchově osahává spolužačky a tvrdí, že se vzdělává.
- Neustále se baví a odmítá mi říct, o čem.
- Dívá se na mě skrz pravítko a směje se mi, že jsem zelená.
- Kdykoliv je vyvolán, kouká na mě jako na idiota a ptá se, jestli to myslím opravdu vážně.
- Rozbil okno a vymlouval se, že nemůže dýchat.

Báseň ženy a muže..

21. září 2008 v 16:43 | angel |  k pousmání=)

Piercingy?

21. září 2008 v 16:42 | angel
No..nic proti piercingu nemám to první je ještě dobrý ale zbytek...na to bych asi neměla odvahu..no posuďte sami..:

:POuu faktyš originální:D
Tohle je docela brutální mé ségry kamarádka má spolužačku která to má taky takhle na zádech..a když měli ve škkole ples tak tím měla propletený provázky které jí zavazovaly šaty....zkrátka měla svoje šaty přivázané na vlastním těle..

Básnička o smrti..ale krásná..

21. září 2008 v 16:37 | angel
Odcházím spát,tak buďte tiše, možná se uvidíme zas někdy příště. Ted' už ale vážně musím jít spát, nechám si o vás možná i zdát. Odcházím se svědomím že nemám nic, můžu mít míň a můžu mít víc. Však já nic nechci,všechno už mám, a když je toho hodně vše vám dám. Odcházím s nadějí že bude lepší svět, možná se ho dočkáte co nevidět. Zavírám oči,dobrou noc, na můj život toho bylo moc. Odcházím a vím, že budu vám scházet však nesmíte mi na hrob květiny házet. Chci zemřít v klidu a bez cizího smutku, já vím,že zanechala jsem zde mnoho dobrého skutku. Odcházím a naposledy se loučím, kapesník bílý v slzách máčím. Hrob ze zlata já nechci si stavět, že příběhy se o tom budou vyprávět. Odcházím a vím,že byl to dobrý svět, a však vím, že nevrátím se hned. Na hrob si nechám nápis dát, že se mi chtělo hrozně spát...

Je bláznovství...

21. září 2008 v 16:35 | angel |  Life or death?
Je bláznovství....

.....nenávidět všechny růže, když jsi se jednou zranil o trn.

...vzdávat se všech svých snů, když jeden z nich se nesplnil.

....vzdávat se všech svých proseb, když jedna nebyla vyslyšena...

....přestat usilovat, když jednou něco nevyšlo...

...odsoudit všechny své přátele, když jeden z nich zradil...

...přestat věřit v lásku, když Tě někdo podvedl, nebo nemiloval také....

....zahodit všechny šance být šťastným, když jsi byl jednou nešťastný....

Věřte, že když půjdete svou vlastní cestou budete stále spokojení.
Proto si zapamatuje.....

... přijdou nové šance....

....další přáteléé......

...nová láska....

Budete mít opět sílu hledat radost a štěstí....