Vojáci znásilňují africké děti..

18. června 2008 v 16:20 | angel |  Afrika ze všech pohledů..
Dárfúr - Jsou tady, aby chránili civilisty před zničující válkou. Místo toho znásilňují jedenáctileté děti. Vojáci Africké unie v Súdánu.
Za poslední čtyři roky se súdánská provincie Dárfúr stala svědkem nejhorších a nejkrvavějších bojů v celé Africe. Všechny tyto kruté události se podepsaly především na civilním obyvatelstvu.
Lidé před válkou opouštějí své vesnice a utíkají do pouště. Jediné místo, kde mohou nalézt v této nehostinné krajině útočiště, jsou velké uprchlické tábory.
Tábor Geraida leží v pustině, daleko od civilizace. Na nejbližší letiště je to odsud stovky kilometrů. Je to místo, kde před válkou nalezlo úkryt přes 100 000 lidí.
Mapa Súdán - Darfur
Mezinárodní pozorovatelé se sem jen těžko dostanou, a tak se jedinými ochránci civilistů stali vojáci Africké unie. Jejich základna stojí před branami tábora, aby mohli kontrolovat jeho osazenstvo.

"Co to je sex?"

Šokující odhalení o poměrech v táboře však v dubnu přinesli redaktoři pořadu More4 britské televizní stanice Channel4, kteří poukázali na velké množství sexuálního zneužívání žen a dětí v tomto táboře.
Roztomilá dívenka s copánky se jmenuje Nora. Je jí pouze 11 let. Reportérům řekla, že ji voják Africké unie nabídl peníze za sex. Ona přijala, ale jen proto, že ve svých jedenácti letech ještě nevěděla, co to "mít sex" znamená. Voják ji znásilnil a poslal zkrvavenou a bez peněz zpět do tábora.
Hawa má na sobě zářivě oranžový závoj. Je ve třetím měsíci, otcem dítěte je voják Africké unie. Hawa už byla dost velká na to, aby věděla, co to mít sex znamená, řekla však, že ji nebavilo živořit v bídě a celý den doufat, že sežene nějaké jídlo, aby ona a její rodina přežila.

Infobox

jednotky UNMIL

Možnost volby

Hawa a Nora nejsou zdaleka jediné dívky, které za peníze s vojáky šly. Podle výpovědí místních vojáci AU společně takto využívají celé skupiny dívek a dětí.
"Jsou lidé, kteří by řekli, že se dívky rozhodly samy, že si chtěly něco koupit na sebe, tak se prodaly," říká Nima Elbagir z More4, ale "ve světě bez peněz, za jakékoliv málo, díky kterému nehladovíte, můžete se najíst, a tak přežijete do dalšího dne, by dívky tuto volbu neměly podstupovat."
"Protože je Africká unie jediným ochráncem civilistů v oblasti, jsou tato obvinění velmi šokující," řekla Sally Chin z nevládní organizace Refugees International.
Redaktoři televize předali záběry s výpověďmi dívek veliteli základny, ale on je odmítl jakkoliv komentovat. Kvůli směrnici, která mu to zakazuje. Mimo kameru však přiznal, že se tyto případy stávají.

"Obvinění jsou nepodložená"

Africká unie vydala prohlášení, že obvinění, která se během posledních měsíců objevila hlavně v souvislosti s tábory Geraida a Marla, byla důkladně prošetřována zástupcem vedoucího Africké unie a byla označena za nepodložená.
Přesto AU vytvořila výbor pro budoucí vyšetřování a ten prošetří konkrétní případy, o kterých hovořila reportáž televize Channel4. V tomto výboru by měli zasedat také nezávislí pozorovatelé a při vyšetřování by jim měla být dána naprostá volnost.
"OSN by mělo pomoci Africké unii s vyšetřováním těchto zločinů, a také by měla AU podpořit v předcházení takovýmto zločinům," řekla Sally Chin a dodala, že doufá, že výsledky tohoto vyšetřování budou důvěryhodné.
Ani po dvou měsících však žádné výsledky vyšetřování neexistují. Je tedy jasné, že pokud se podaří vyšetřit a potrestat vojáky těchto několika konkrétních případů, ztracenou důvěru mezi obyvateli tábora v jižním Dárfúru si vojáci Africké unie zpět už nezískají.
zdroj:http://malacernakocka.blog.cz/0709/vojaci-znasilnuji-africke-deti
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 WhiteShadow WhiteShadow | E-mail | Web | 19. června 2009 v 20:55 | Reagovat

Díky za tvůj přínos.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama