Pomoc OSN: Dej mi tělo a dostaneš najíst..

18. června 2008 v 16:19 | angel |  Afrika ze všech pohledů..
jednotky UNMIL
Sexuální aféry mezinárodních jednotek UNMIL vrhají špatné světlo na působení OSN v Libérii. (na snímku jednotky UNMIL z Guinnea-Bissau)větší obrázekAutor: UNMIL

9.5.2006Monrovia - Ve válkou zničené Libérii se nebezpečně rozšiřuje sexuální zneužívání mladých dívek v uprchlických táborech i v jejich domovských obcích.
Tento stav ohrožuje obnovu země po téměř dvou desetiletích ozbrojeného konfliktu, uvedla ve své zprávě nevládní organizace Zachraňte děti.
Organizace upozorňuje na to, že zvlášť alarmující je počet dívek ve věku osmi let, které jsou nuceny k sexu se staršími muži, mezi nimiž jsou i policisté, učitelé, pracovníci humanitárních organizací a příslušníci mírových sil OSN.
Za sex potom dostávají peníze, potraviny nebo jsou jim slíbeny některé výhody, jako svezení autem nebo možnost zhlédnout nějaký film.

Sex za přežití

"Vše nasvědčuje tomu, že společnost je stále více lhostejná ke skutečnosti, že sex výměnou za potraviny a služby se stává jednou z metod přežití," uvádí organizace Zachraňte děti ve dvacetistránkové zprávě.
Organizace vyzvala novou liberijskou vládu, agentury OSN i dárcovské země, aby ustavily úřad ombudsmana, který by prošetřil případy sexuálního zneužívání dětí a prosadil politiku nulové tolerance.
Liberijskou společností otřásala v letech 1989-2003 občanská válka, která si vyžádala v třímilionové zemi kolem čtvrt milionu obětí. Více než 1,3 milionu obyvatel bylo donuceno opustit domovy a uchýlili se do táborů kolem hlavního města Monrovia a v zahraničí.
dívky
"Všichni dotázaní jasně vypověděli, že sexuální zneužívání se týká poloviny dívek v jejich obci. Jde o děvčata ve věku od osmi do 18 let,"větší obrázekAutor: UNMIL
Při loňských volbách se stala prezidentkou (mimochodem první africkou) bývalá ekonomka Světové banky a absolventka Harvardovy university Ellen Sirleaf-Johnsonová. Její vláda má před sebou obrovský úkol - obnovit ekonomiku a společnost zničenou lety krveprolití.
Organizace Zachraňte děti varuje, že tato práce nebude úspěšná, pokud se nedostane pod kontrolu sexuální zneužívání dětí.

Obvinění se nedostavili

Zpráva vychází z výpovědí tří stovek lidí, s nimiž pracovníci společnosti Zachraňte děti hovořili v uprchlických táborech nebo obcích, do nichž se lidé nedávno vrátili. "Všichni dotázaní jasně vypověděli, že sexuální zneužívání se týká poloviny dívek v jejich obci. Jde o děvčata ve věku od osmi do osmnácti let," uvádí se ve zprávě.
mapa Libérie
Sex od dívek vyžadují humanitární pracovníci, zaměstnanci uprchlických táborů, vládní činitelé, učitelé, ale také příslušníci mírových sil OSN, policisté a vojáci.
Jedna dvacetiletá žena BBC řekla, že byla donucena mít sex s pracovníkem Světového potravinového programu OSN (WFP). "Tento mladý muž to dělal s většinou mých kamarádek. A děti se mu oddávaly za trochu jídla," řekla Konah Brownová. Učitelé si podle ní zase sex vynucují místo školních poplatků nebo dokonce za lepší známky.
Představitel WFP Greg Barrow řekl, že jeho organizace bere tato obvinění velmi vážně a již začala podnikat krok k jejich vyšetření.
Několik členů mírových jednotek, které mají v Libérii 15 000 mužů, již bylo obviněno ze znásilnění, ale dosud se nedostali před liberijský soud.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alexandra Alexandra | E-mail | 4. února 2012 v 14:38 | Reagovat

Sex od dívek vyžadují humanitární pracovníci... NO TAK TO UŽ JE MOC...V TOM PŘÍPADĚ TAM NEMAJÍ CO DĚLAT...DO PLYNU S NIMI...JÁ KDYBYCH TAM BYLA A VIDĚLA ŽE NĚKDO Z NICH TY HOLČIČKY ČI NĚKOHO JINÉHO NUTÍ DO SEXU TAK MU HOLÝMA RUKAMA ZAKROUTÍM KRKEM...NEPÁRALA BYCH SE S NÍM TO ANI NÁHODOU..A TO BYCH UDĚLALA VŠEM CO TAKOVÉ VĚCI PROVÁDĚJÍ...FUJ.. JE MI Z TOHO AŽ DO PLÁČE..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama